حفاظت از محیط زیست با نصب اپلیکیشن های مدیریت پسماند

حفاظت از محیط زیست با نصب اپلیکیشن های مدیریت پسماند

محیط زیست از مسائلی است که هر کشور توجه ویژه ای به آن دارد و حفاظت از محیط زیست یکی از وظایف اصلی دولت هاست. پسماندها نیز به عنوان یکی از عوامل تجزیه کننده منابع طبیعی نقش موثری دارند و مدیریت پسماندها می تواند راه حلی برای جلوگیری از تخریب و یا تجزیه منابع طبیعی شود.

برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی راه های متعددی وجود دارد و یکی از راه‌های مرسوم آن مدیریت پسماند های شهری و همچنین نحوه بازیافت و یا از بین بردن زباله هاست. سعی داریم در این مطالعه با بررسی مدیریت پسماند شهری، راه های جمع آوری و از بین بردن پسماند ها را که شامل روش های نوین و بهینه ای مانند استفاده از اپلیکیشن های مدیریت پسماندهای شهری است بررسی کنیم.

 حفاظت از محیط زیست و مدیریت پسماند

محیط زیست را می توان به وسیله بسیاری از اتفاقات حوادث و یا عوامل تخریب کرد پیش از ورود به بحث لازم است با عنوان محیط زیست آشنا شویم و بدانیم چه مصادیقی شامل محیط زیست میشوند. به صورت کلی می توان محیط زیست را مناطقی که زندگی در آن جریان دارد، بیان کرد. عوامل مختلفی از جمله شرایط فیزیکی موجودات زنده در کنار عوامل حیاتی مانند رشد و نمو و رفتار این موجودات شامل محیط زیست میشوند.

حفاظت از محیط زیست به معنای نگهداری و جلوگیری از آسیب رسیدن به مولفه های مهم حیاتی عنوان کرد. تا جایی که سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست نیز در این زمینه فعالیت میکند و در هر کشور نهاد و یا دستگاهی به عنوان متولی امر حراست از محیط زیست فعالیت می کند این هم تا حدی اهمیت دارد که حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و حتی یکی از پایه های توسعه پایدار شناخته می‌شود.

محیط زیست ترکیبی از دانش های مختلف در علم است که شامل عوامل مختلف زیست محیطی می شود. این عوامل بر زندگی هرکس به نحوی تاثیر می گذارند و یا از آنها تاثیر می گیرند. البته در عصر حاضر با وسعت موضوعات و احاطه به گرایش های مختلف محیط زیست پی میبریم که این تعریف نیز تفاوت های متعددی با طبیعت دارد. زمانی که در رابطه با محیط زیست صحبت می کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، طبیعت است.

اما درمورد تفاوت‌هایی که این دو با هم دارند می‌توان بیان کرد که طبیعت شامل عوامل مختلفی از جمله طبیعی، زیستی و غیر زیستی می شود در حالیکه محیط زیست و ارتباط بین انسان و طبیعت را از دیدگاه انسانی بررسی می‌کند.

عوامل تخریب محیط زیست

عوامل بسیار زیادی بر تخریب محیط زیست موثر هستند که می توان به از بین بردن درختان و سوزاندن آنها به منظور تهیه زغال و همچنین به منظور تهیه الوار، کاغذ و مصالح ساختمانی، گسترش بی رویه شهرها، افزایش جمعیت و همچنین تغییر در روال زندگی عنوان کرد. در دو قرن اخیر این تفاوت با وجود انقلاب صنعتی بسیار سرعت گرفته و پیشرفت تکنولوژی و همچنین ایجاد کارخانه ها و منابع صنعتی بزرگ، سبب رشد سرعت تجزیه منابع طبیعی و محیط زیست گردیده است.

این عوامل به خودی خود بر زندگی فردی ممکن است تاثیر نگذاشته باشند اما به صورت غیرمستقیم هر عاملی که بر تجزیه محیط زیست تاثیر بگذارد بر قیمت غذا نیز به عنوان تغذیه رشد بشر موثر است. عامل بسیار مهم دیگری که سبب از بین رفتن محیط زیست می شود پسماندهای ساختمانی، مصرفی ،صنعتی و … عنوان کرد. پسماندها را می توان باقی مانده و یا اضافه هر نوع از موادی باشد که قابلیت بازیافت داشته یا نداشته باشد.

امروزه جمع آوری کردن پسماند ها با هر روشی توصیه نمی شود چرا که معمولاً جمع آوری غیر اصولی نیز وجود دارد اما به صورت کلی جمع آوری پسماند سبب کاهش خطراتی که سلامتی انسان را تحت فشار قرار می دهند می گردد.

آیا مدیریت پسماند می‌تواند از محیط زیست محافظت کند؟

عوامل زیادی سبب تخریب محیط زیست می شود که برخی از آنها را ذکر کردیم اما عوامل متعددی نیز وجود دارند که در محافظت از محیط زیست موثر هستند و می توانند سبب جلوگیری از تضعیف و تخریب محیط زیست گردند عواملی همچون جلوگیری از قطع درختان، جلوگیری از شهرک سازی های بیهوده و همچنین مدیریت پسماند های شهری و غیر شهری، از این دسته اند.

با توجه به تعریفی که از پسماند را داریم و با توجه به اهمیت محیط زیست که قبلاً ذکر شد، مدیریت پسماند از اهمیت دوچندانی برخوردار است و به نوعی جمع آوری و مدیریت پسماند می تواند از خسارت وارده به محیط زیست جلوگیری کند. در صورتی که ما بتوانیم پسماندهای شهری را به صورت هدفمند جمع‌آوری کنیم و آنها را به دسته های مختلف تقسیم بندی کنیم، می‌توانیم از آسیبی که ممکن است آنها به محیط زیست و منابع طبیعی واردکنند جلوگیری کنیم.

همچنین برخی از پسماندها علاوه بر آن که سبب تخریب منابع طبیعی می شوند سبب آسیب رساندن به زیستگاه انسان ها و سایر موجودات زنده نیز می‌شوند. در صورتیکه پسماندهای مصرفی در محیطی جمع شوند، سبب بوجود آمدن انواع میکروبها و ویروسها و همچنین جمع شدن آلودگی های فراوان نیز می گردد.

پس مدیریت بهینه پسماندها و همچنین تفکیک آنها می‌تواند نسبت به مبارزه با تخریب محیط زیست بسیار موثر باشد. در صورتی که هر فرد یا هر خانواده بتوانند پسماندهای خود را به صورت مجزا تفکیک کند و آنها را در ابزار نگهداری مخصوص خود جدا کند، تا حدودی این امر محقق می شود. مثلاً از انواع پلاستیک ها برای بازیافت و تولید مواد مختلف استفاده می شود. همچنین از موادی مانند اضافه غذاها نیز برای تهیه غذای دام مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام از آنها به صورت جداگانه بازیافت می شود.

فرض کنید اگر هم این پسماندها همه با هم و به صورت ترکیبی در یک ظرف قرار بگیرند عملاً بیشتر آنها قابلیت بازیافت و استفاده دوباره را ندارد. اگر کاغذی را که از آن استفاده نمی‌کنید و قصد دور انداختن آن را دارید در زباله های خشک تفکیک شده و بگذارید، سبب می شود تا از آن کاغذ برای بازیافت و تهیه دوباره کاغذ استفاده شود.

اهمیت مدیریت پسماند تا این حد است که قسمتی را در شهرداریها به عنوان مدیریت پسماند شهرداری تخصیص دادند تا با مدیریت کردن پسماندهای شهری تمامی خانوارها از آسیب رسیدن به محیط زیست و همچنین منابع طبیعی و طبیعت جلوگیری شود اما روش های مختلفی در مدیریت پسماند شهری وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

نقش تکنولوژی در مدیریت پسماند

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و همچنین ورود عرصه‌های مختلف تکنولوژی به زندگی انسان ها، در مدیریت پسماند نیز مانند سایر امور جاری زندگی بشر، فناوری و پیشرفت تکنولوژی نقش مستقیمی داشته است. در زمینه گسترش و تبلیغ اصول مراقبتی حفاظت از محیط زیست تکنولوژی نقش مستقیمی داشته است.

یکی از راه هایی که برای حفاظت از محیط زیست می توان عنوان کرد، تبلیغات و پیشرفت تکنولوژی است یعنی با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فضاهای مختلف از جمله تلویزیون، اینترنت و فضاهای مجازی و رسانه ایمی‌توان به اهمیت محیط زیست و موضوع محافظت از آن پرداخت. یکی دیگر از زمینه هایی که تکنولوژی به کمک ما در موضوع حفاظت از محیط زیست می آید بحث مدیریت پسماند است.

تکنولوژی این امکان را فراهم آورده که پسماندها را به صورت جامع مدیریت کند، یعنی زمانی که مدیریت پسماند شهرداری هر شهر به سامانه مدیریت پسماند کشوری متصل باشد. می‌توانند در جمع آوری پسماندهای شهری کل کشور به صورت متمرکز عمل کرد و همه دارای عملکرد هدفمند، واحد و پرقدرت باشند. همچنین اگر این مهم را به زیر مجموعه های کوچکتری نیز تبدیل کنیم استفاده از اپلیکیشن های مدیریت پسماند برای هر خانواده و هر فرد می تواند راه حل بسیار مناسبی باشد.

 

 اپلیکیشن جمع آوری پسماند چیست؟

همانگونه كه عنوان شد با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فضاهای مختلف برنامه ها و سیستم های مختلفی برای کاربردهای مختلف به وجود آمدند. همانطور که بدون مراجعه به بانک، توسط اپلیکیشن‌های همراه می‌توان تمام امور بانکی جاری خود را انجام داد، توسط اپلیکیشن جمع آوری پسماند نیز می توان پسماندهای خود را به صورت متمرکز در این اپلیکیشن اعلام نمود تا توسط نهادهای مربوطه برای جابجایی آنها اقدام شود.

یعنی بدون آنکه شما پس مانده خود را به صورت تفکیک شده و یا مجزا به نهاد خاصی تحویل دهید یا بدون آن که آنها را برای سوزاندن و یا تعطیل و یا هر نوع عمل دیگری از شهر خارج کنید که خود نیز به نوعی به محیط زیست آسیب می رساند تنها با مراجعه به اپلیکیشن جمع آوری زباله و جمع آوری پسماند می توانید میزان و نوع پسماندهای خانگی، شهری، صنعتی خود را با اشتراکی که دارید بیان کرده نهادهای مربوطه و مدیریت پسماند شهری نسبت به جمع آوری آنها اقدام کنند.

استفاده از اپلیکیشن مزایای مختلفی دارد که در ادامه با بررسی مزایای آن توضیحات کامل تری ارائه خواهیم کرد.

 مزایای اپلیکیشن مدیریت و جمع آوری پسماند

یکی از اهداف مهم سازمان مدیریت پسماند در شهرداری ها اجرای هدفمند و با برنامه جمع آوری پسماند و عدم آسیب رسانی به محیط زیست است. سازمان مدیریت پسماند توسط زیر مجموعه های مختلف می توانند نسبت به جمع آوری پسماند های شهری، صنعتی و کارخانه ای و یا خانگی اقدام کند اگر بدون اطلاع قبلی نسبت به این زمینه اقدام کنند، دچار اختلالات و بی نظمی های خاصی می‌شود، اما در صورتیکه هدفمند نسبت به جمع‌آوری این پسماندها اقدام کنند، تا از آسیب رساندن به محیط زیست جلوگیری شود سرعت عملکرد خود را بالا برده و می‌توانند در طول زمان های مختلف اقدامات متفاوتی را انجام دهند.

از طرفی یکی از مهمترین مزایای آن صرفه جویی در زمان است. یکی دیگر از مزایای این اپلیکیشن که میتوان مهمترین مزیت اپلیکیشن جمع آوری تفکیک و مدیریت پسماند نیز بیان کرد، حداقل شدن آزمون و خطاست. یعنی در صورتی که هر خانواده‌ای بخواهد پسماندها را به صورت جداگانه به محل جمع آوری و تفکیک پسماند تحویل دهند دچار بی‌برنامگی شده و خطای بیشتری دارد و همین امر ممکن است سبب آسیب رسانی جدی تر به محیط زیست گردد.

در صورتی که توسط اپلیکیشن جمع آوری پسماند هم می‌توان نسبت به تفکیک درست زباله‌ها آگاهی پیدا کرد و هم می توان زباله های تهیه شده را در زمان مناسب و به مکان مناسب تحویل داد. یعنی ممکن است در زمان تحویل پسماند و یا در زمان جمع آوری پسماند آن ‌ها را به غلط در محیط قرار دهیم که خود سبب آسیب رسانی به محیط زیست شود. یکی دیگر از مزایای اپلیکیشن هوشمند مدیریت پسماند استفاده آسان و تفکیک شده و منظم از آن است.

یکی دیگر از مزیت های بسیار مهم اپلیکیشن جمع‌آوری پسماند این است که پسماند هایی را که شما حاضر بودید با پرداختن هزینه از محل زندگی یا کار خود دور کنید و یا خودتان آنها را به محلی دیگر منتقل کنید، می توانید با دریافت هزینه آنها را تحویل دهید.

اپلیکیشن مدیریت پسماند چگونه عمل می کند؟

برای استفاده از آن کافی است اپلیکیشن جمع آوری پسماند را نصب کنیم و توسط این اپلیکیشن و با مطالعه نکات و پنل هایی که در صفحه آن وجود دارد و با توضیحاتی که در اپلیکیشن داده شده زباله های خود را به صورت منظم تفکیک کرده و آنها را توسط مسئولانی که به درب خانه یا محل کار شما مراجعه می‌کنند تحویل دهید و اپلیکیشن خود را شارژ کنید، یعنی به ازای زباله های تفکیک شده ای که شما تحویل دادید وجه اپلیکیشن شما افزایش یافته که شما این وجه و یا شارژ در اپلیکیشن خود را می توانید به طرق مختلف دریافت کنید.

شیوه های مختلف دریافت آن شامل دریافت های نقدی و یا حتی شارژ های مصرفی یا انجام امور خیرخواهانه و نیکوکاری و یا کمک به محیط زیست است در حقیقت می‌توان عنوان کرد شما پسماندی را که قصد دور ریختن آن را داشتید با انجام تفکیک ساده و تحویل آن به مسئولین مدیریت پسماند شهری و یا صنعتی علاوه بر تحویل پسماندها وجه و اعتبار مربوط به این امر را نیز دریافت می کنید. این امر خود یکی از مزیتهای مهم اپلیکیشن های جمع آوری پسماند محسوب می شود.

انواع اپلیکیشن های مدیریت پسماند

در زمینه جمع آوری پسماند، اپلیکیشن‌ها از سامانه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. برخی از سامانه‌ها به صورت صفحه و یا سایت جهت تبلیغ و یا تعویض اصول تفکیک زباله فعالیت می‌کنند که این امر در نوع خود بسیار جالب و قابل استفاده است، اما برخی از برنامه‌ها مانند اپلیکیشن های تفکیک زباله برای تفکیک و تحویل زباله ها و پسماند های شما و عدم آسیب رسیدن به محیط زیست تعبیه شدند.

این اپلیکیشن ها همانگونه که در توضیحات گذشته ارائه شد به شما کمک می کنند با تفکیک زباله تحویل آن به مسئولان مربوطه اعتبار خود را دریافت کرده و برنامه خود را شارژ کنید که پس از شارژ اپلیکیشن می توانید به شیوه‌های مختلفی شارژ را دریافت کنید.

 اپلیکیشن بهروب

به کمک اپلیکیشن بهروب می توان پس از نصب کردن در گوشی موبایل مطابق با دستوراتی که در آن ارائه شده، زباله ها و پسماند های خشک خود را تفکیک کرده، همچنین درخواست خود را جهت جمع‌آوری آنها به مسئولین مربوطه گزارش دهیم. پس از آن ماشین های حمل پسماند جهت تحویل به محل مذکور اعزام می گردند و آنها را تحویل می‌گیرند. پس از این، جهت قدردانی از عملکرد شما کیف پولتان شارژ خواهد شد.

اپلیکیشن های مدیریت پسماند کمک می کنند تا شما بتوانید پسماندهای خود را به صورت منظم و تفکیک شده تحویل دهید تا هم بتوان از محیط زیست محافظت کرد و هم بتوان در جهت بازیافت مجدد از پسماندها اقدامات لازم را انجام داد. هر کس می تواند با مراجعه به اینترنت و دانلود کردن اپلیکیشن های جمع آوری پسماند در امر حفاظت از محیط زیست همکاری کند.

 

بیشتر

  • اخبار
  • راهنما
  • سوالات متداول
  • حریم خصوصی

تهران / خیابان تیموری / میدان حسن حسینی / خیابان حبیب‌اله شمالی / پلاک ۵۶ / مرکز نوآوری شریف

 

تلفن: 02165013214

 

سایدبار Scroll To Top